Thursday, January 26, 2012

"Halk George Lucas'a Karşı" Şubat'ta İstanbul Modern'de


Kült seri Star Wars'un yaratıcısı George Lucas'tan sonra bu evreni kendilerince yorumlayan ve zenginleştiren fanların yaptığı videolardan oluşan bu ilginç belgesel 2 ve 5 Şubat'ta İstanbul Modern'de gösterilecek. İlgilenen herkese duyurulur. Bir de bu belgeselin websitesine buradan ulaşabilirsiniz.

14.00: HALK GEORGE LUCAS’A KARŞI
16.00: YILDIZ SAVAŞLARI FAN FİLMLERİ

İstanbul Modern Sinema, Yıldız Savaşları efsanesini anıyor: George Lucas ile hayranları arasındaki 30 yıla yayılmış çatışmalı ilişkiyi konu alan Halk George Lucas’a Karşı belgeselinin yanı sıra fanların film, animasyon, hamur, kukla ve legolarla Yıldız Savaşları’nı yeniden çektiği fan filmlerini gösteriyor.

Halk George Lucas’a Karşı / The People vs. George Lucas, 2010
Alexandre O. Philippe, ABD-İngiltere, HDCAM, Renkli, 93’, İngilizce; Türkçe altyazılı
Halk George Lucas’a Karşı, Lucas’ın Yıldız Savaşları’ndan önceki yıllarından görüntüleri, arşiv röportajları ve ünlülerin yorumlarını bir araya getirse de asıl eğlencesi ve samimiyeti fanlardan geliyor. İlk üç filmin her bir repliğini, sahnesini ve hatta karesini ezbere bilenler, ceplerindeki sınırlı parayla film, animasyon, hamur, kukla veya legolarla Yıldız Savaşları’nı yeniden çekenler... Ama belki de en önemlisi duruşları: Lucas 1997’de filmin orijinal versiyonundan memnun olmadığını ileri sürerek az kesilmiş bir versiyon yayınlamış, 1999’da ise yeni bir üçleme çekmişti. Bu, Yıldız Savaşları tutkunları için çocukluklarının çalınması ve ihanete uğramak anlamına geliyor. George Lucas ile hayranları arasında 30 yıldır süregelen ilişkiye dair bu kültür araştırması hararetli röportajlar, stop-motion ve üç boyutlu animasyonlar, biblolarla çekilmiş 8mm filmler, kukla savaşları ve dünyanın pek çok yerinden fan filmleriyle dolu eşsiz ve eğlenceli bir belgesel.

Not: Basın bülteninden alınmıştır.

No comments:

Post a Comment