Friday, January 27, 2012

"Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” Etkinliğinde “Ruhi Su” Belgeseli


Beşiktaş Belediyesi'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği'yle (BSB) ortaklaşa gerçekleştirdiği "Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit" adlı belgesel gösterimleri 1 Şubat 2012 Çarşamba günü Ruhi Su belgeseli ile devam edecek. Saat 19.00'da başlayacak gösterimin ardından değerli Türk Halk ozanı Ruhi Su'nun oğlu Ilgın Su ve filmin yönetmeni Hilmi Etikan'la söyleşi gerçekleştirilecek.

Ruhi Su
Yönetmen: Hilmi Etikan
2004, 57', Türkiye, Türkçe
1 Şubat 2012, Çarşamba
Yer: Levent Kültür Merkezi (Onat Kutlar Sahnesi)
Saat: 19.00

Ruhi Su isimli belgesel Türk halk müziği sanatçısı Su’nun türküler üzerinde çalışmaya başladığı 1938 yılından ölümüne kadar yaşadıklarını ele alıyor. Belgeselde 73 yıl boyunca karşılaştığı güçlüklere rağmen sazı eşliğinde türkülerini söyleyerek, müziğini daha geniş kitlelere duyuran ve benimseten Su’nun sarsılmayan sanatçı kişiliğinin saygınlığı, ağırlığı, bilinci, insan sevgisi, coşkusu ve inancı konu ediliyor.

Çekimleri Hilmi Etikan ve Ruhi Su’nun eşi Sıdıka Su tarafından 16 yıla yayılan bir sürede tamamlanan belgeselde sanatçının klasik müzik tutkusunun nasıl başladığı, opera çalışmaları, Sıdıka Su’yla tanışması ve tutukluyken evlenmeleri, cezaevinde ve sürgünde geçirdiği günler, yerel türküleri nasıl derlediği ve yıllarca pasaport alamayışı anlatılıyor. Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı tarafından hazırlatılan belgeselde sanatçının Avustralya ve Almanya konserlerinin görüntüleri de bulunuyor.

Belgeselde, bugün artık hayatta olmayan çok sayıda ismin tanıklıklarına da yer veriliyor: Rasih Nuri İleri, Saadet İkezus, Atıf Yılmaz, Mehmet Bozışık, Halet Çambel, Abdullah Baştürk… Ozanın yakın dostlarından Vedat Türkali birlikte Adana’ya sürgüne götürülürlerken Ruhi Su’nun Hasan Dağı’na bakıp türkü besteleyişini, emekli bir astsubay Ruhi Su’yla Sıdıka Su’nun tutukluyken nikâhlarının nasıl kıyıldığını; Zeynep Oral ise sanatçının son kez sahneye çıktığı Şan Tiyatrosu konserini anlatıyor.

Çok zengin bir türkü repertuarının oluşumunda önemli rol oynayan Su, ‘Dostlar Korosu‘nu kurarak onlarla birlikte konserler verdi. 45′lik plaklar, uzunçalarlar ve kasetler çıkardı.

Not: Kültür Mafyası sitesinden alınmıştır.

No comments:

Post a Comment