Tuesday, December 4, 2012

¨Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit¨ Etkinliği'nde Bu Hafta: 800 Kilometre Engelli
“Götürülen değil, “giden” olma fırsatını yakaladılar.

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu çarşamba iki cesur adam ve 800 kilometrelik bir macera var.

Beşiktaş Belediyesi’nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile birlikte düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliği 5 Aralık 2012 Çarşamba günü, saat 19:00’da Murat Erün’ün yönetmenliğini yaptığı “800 Kilometre Engelli” belgeseliyle devam ediyor.

Belgeselin yönetmeni Erün belgeselini şöyle anlatıyor: “Kendinizi bir yolculuğa çıkmaya hazırlanırken düşünün. Sevdiğiniz bir arkadaşınızla birlikte, kıyıları takip ederek, küçük kasabaların taş döşeli sokaklarında dolaşarak, sevimli pansiyonlarda konaklayarak, eski çarşıları keşfederek, merak ettiğiniz ören yerlerini gezerek, eski dostlarınızı arayıp bulacağınız ve yenileri ile tanışacağınız canınızın istediği gibi hareket edeceğiniz bir yolculuk.

Yalnız bu seferlik şöyle olsun. Ayaklarınız olmasın ya da olsun ama hareket ettiremeyin. Ya da gözleriniz görmüyor olsun. Zihinsel olarak normal sayılmayan birisi de olabilirsiniz. Yeniden hazırlanın bu yolculuğa. Biraz düşündükten sonra bu sevdadan vazgeçmediyseniz ya başınıza gelecekleri bilmiyorsunuz ya da gerçekten çok cesur birisiniz.”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” 12 Aralık 2012 Çarşamba günü Veli Kahraman’ın yönetmenliğini yaptığı “Ana Dilim Nerede?” belgeseliyle devam edecek.

5 Aralık 2012, Çarşamba, 19:00
“800 Kilometre Engelli”
Türkiye / 2012  / Türkçe
Yönetmen: Murat Erün

Belgesel hakkında
"800 Kilometre Engelli" filmi, fiziksel engelli iki arkadaşın bir motosiklet ve ona takılı yolcu sepeti ile İstanbul'dan Muğla'ya yaptıkları on üç günlük yolculuğu anlatıyor.

Emekli gazeteci Hüseyin Eroğlu (48), yıllardan beri hayal ettiği yolculuğu ressam arkadaşı Aydın Erkuş’un (52) motoruyla gerçekleştirirken, çoğu engelli gibi, bir yerden bir yere “götürülen” değil,  “giden” olma fırsatını yakalıyor.  

İki arkadaş yolculukları boyunca bir yandan merak ettikleri yerleri görmeye çalışırken diğer yandan engellilerin yaşamlarına, sorunlarına toplum olarak ne derece kafa yorduğumuzu, tutum ve davranışlarımızın onları nasıl etkilediğini düşünmemizi sağlamaya çalışıyorlar.  


Yönetmen hakkında
Ankara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksekokulu'ndan mezun olan Murat Erün, 1990’da 32. Gün’de  kameraman, yapım yardımcısı ve kurgu yönetmeni olarak başladığı mesleğini,  çeşitli haber programları ve belgesellerde çalışarak sürdürdü. 1998’den bu yana bir çok belgesel filmin yönetmenliğini yapan Erün, halen Kadir Has Üniversitesi’nde ders veriyor.


Not: Etkinliğin basın bülteninden alınmıştır

No comments:

Post a Comment