Thursday, March 10, 2011

“ÇÖPTE DOSTOYEVSKİ BULDUM” belgeseli Kanal 24'de gösterime giriyor


Enis Rıza'nın yönettiği ÇÖPTE DOSTOYEVSKİ BULDUM adlı belgeselin ilk bölümü, 3 Ekim tarihinde, Kanal 24'de, saat 20:00'de izleyici ile buluşacak.“Çöpte Dostoyevski Buldum”
Belgesel, 100 dk, 2010
Yönetmen: Enis Rıza

Bu belgesel film bir sokak çocuğu, bir kağıt çöpçüsü, bir solcu, bir Müslüman, bir baba ve bir sahafın öyküsünü anlatıyor. Hepsinin tek bir kişide buluştuğu bir öyküyü...

Oktay Çetinkaya hayatına Adana’da, daha ilkokul sıralarında su satarak başlar. Kaportacılık, kâğıt çöpçülüğü, sokak çocukluğu yapar. Bir süre sonra kâğıt çöpü bol olan İstanbul’da bulur kendini. Sokakta kâh kâğıt toplayıp kâh sokak çocukları ile zaman geçirirken tanıştığı insanlar sayesinde kitap okumaya başlar. Çöpten bulduğu kitaplar artık onun için satılacak kâğıttan öte bir anlama bürünür. Bulduğu kitapları okuyarak ve biriktirerek başladığı maceraya Beyoğlu’nda bir sahaf dükkânı açarak devam eder. Ama hep sokakla, sokakta yaşayanlarla olan bağını koruyarak, hep sokakları özleyerek...

Hayat dolu bu genç adam bize İstanbul’un arka sokaklarının, sokak çocuklarının, tinercilerin, dilencilerin kısaca arkadaşlarının –şehrin aslında görmekten hoşlanmadığımız hayalet insanlarının – hikâyesini kendi hayatında geçirdiği dönemlerle anlatıyor. Çünkü Oktay aslında tüm bu karakterlerin birleşiminden oluşmuş, gerçek hayatında hepsini yaşamış ve hâlâ da içinde taşıyan bir adam.

Oktay’ın hikâyesi/ hikâyeleri sokakta yaşayan insanlara daha olumlu yaklaşmamızı ve onlarla ilgili daha sıcak şeyler düşünmemizi sağlıyor.

No comments:

Post a Comment